LED Bitki Yetiştirme Lambaları Hakkında En Çok Sorulan 7 Soru ve Cevabı

LED Bitki Yetiştirme Lambaları Hakkında En Çok Sorulan 7 Soru ve Cevabı

 İçindekiler:

 

LED vs. Diğer Bitki Yetiştirme Lambaları

Soru ve Cevaplar

 1. Bitkileriniz LED ışıklar altında iyi yetişiyor mu?
 2. Normal LED lambası işinizi görür mü yoksa özellikle bitki yetiştirmek için olanlarını mı kullanmalısınız?
 3. LED ışığı kullanmak bitki yetiştirme sürecinde size ne gibi katkılar sağlar?
 4. LED lambalar ile diğer bitki yetiştirme lambaları arasındaki farklar nelerdir?
 5. LED bitki yetiştirme lambalarının hiç dezavantajı yok mu?
 6. LED lambalarından saçılan farklı renk ışıklar bitkinin yetişme sürecine ne gibi katkılar sağlar?
 7. Bitkilerinizden maksimum verimi almak için LED lambalarınızı nasıl kullanmalısınız?

LED vs. Diğer Bitki Yetiştirme Lambaları

LED ışıklandırmalar yapay ışıklandırma alanındaki en yeni teknolojilerden bir tanesi ve şimdilerde çok fazla kişi bu teknolojiye merak sarmış durumda. Eğer siz de kapalı alanda bitki yetiştiren birisiyseniz LED ışıklandırmaların geleneksel floresan ve akkor lambaları ile yarışıp yarışamayacağını merak ediyorsunuzdur. Biz bu konuyu sizler için araştırdık ve bu yazımızda sizlerle LED ışıklar ve bitki yetiştirme konusu hakkındaki en merak edilen soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Eğer merak ettiğiniz başka bir konu olursa yorumlarınızı bekliyoruz. Her ışıklandırma türünün iyi ve kötü yanlarından bahsedeceğiz, böylece siz
hedeflerinize en uygun olan seçenekleri kullanabilirsiniz.

Soru 1: Bitkileriniz LED ışıklar altında iyi yetişiyor mu? 

Evet, gayet güzel yetişiyorlar. 

Bitkileriniz LED ışıklar altında iyi yetişiyor mu?

LED ışıklandırmalar diğer rakiplerine göre biraz yeni olduğu için insanlar onların verimliliği ve efektif olup olmadığı konusunda epey şüpheli davranıyor. Bilim insanları ve bitki biyologları ise LED ışıklandırmaların bulabileceğiniz en iyi yapay ışıklandırma sistemlerinden biri olduğu konusunda hemfikirler. Bütün bitkiler, sebzeler, çiçekler ve nebatat da buna dahil, gelişiminin her aşamasında, tohumdan olgunluğa kadar LED ışıklarla çok iyi geçiniyor.

Soru 2: Normal LED lambası işinizi görür mü yoksa özellikle bitki yetiştirmek için olanlarını mı kullanmalısınız?

Normal LED lambası kullanabilirsiniz ancak LED bitki yetiştirme lambaları daha iyi sonuçlar verecektir. 

Normal LED lambası işinizi görür mü yoksa özellikle bitki yetiştirmek için olanlarını mı kullanmalısınız

LED ampul veya şeritler genellikle beyaz ışık üretir, bu da genel bitki gelişimi için uygundur. Ancak bitkilerin gerçek anlamda büyüyüp yetişmesi için mavi ve kırmızı ışığa ihtiyaçları vardır. LED bitki yetiştirme lambaları normal LED’lere göre daha fazla çeşit renk ve watt seçeneği içerir. 

- Normal LED’ler bitki yetiştirme LED’lerine göre daha ucuz olduğu için önce onlarla şansınızı deneyebilirsiniz. Bitkileriniz beyaz LED ışığı altında da büyüyecektir lakin istediğiniz büyük gelişimi göstermeyecektir. 

Soru 3: LED ışığı kullanmak bitki yetiştirme sürecinde size ne gibi katkılar sağlar?

LED ışığı kullanmak bitki yetiştirme sürecinde size ne gibi katkılar sağlar?

1) LED lambaları bitkilerin gelişimini destekleyen yüksek kalite ışık saçarlar. Işığın kalitesinden kastımız ışığın rengi oluyor aslında. LED lambaları çok geniş bir renk skalası içerdiği için diğer yapay ışıklandırmalara göre Güneş ışığını daha iyi simüle edebilir. Ayrıca LED lambaları bitkilerin hangi yetişme evresinde olduklarına bakıp o evrenin verimini en çok artıracak ışık seçeneklerini seçmenize olanak sağlar. Bu da bitkilerinizin sonuçta daha büyük ve sağlıklı olacakları anlamına gelir. 

- NASA LED ışıklandırmaları yıllardır araştırmakta. Pek çok çalışma sonucu gösteriyor ki bitkiler diğer yapay ışıklandırmalara göre LED lambalar altında daha hızlı ve daha çok gelişiyor. 

2) LED lambalar diğer bitki yetiştirme lambalarına göre daha çok enerji tasarrufu sağlar. 

LED lambaların en faydalı taraflarından bir tanesi de enerjiyi verimli kullanmalarıdır. Uzun vadede normal lambalar kadar elektrik tüketmezler, aynı zamanda ikide bir yenisini almanız da gerekmez.

- Bu avantajlar aynı zamanda LED lambalarını daha çevreci bir çözüm haline getiriyor. Karbon ayak izinizi düşürmek ve çevreye yararlı olmak istiyorsanız LED lambaları kesinlikle size göre. 

3) Geleneksel bitki yetiştirme lambalarına göre LED lambalar çok daha az ısı yayar. 

LED lambaların boşuna ısı yükseltmemesi sizin ısıyı ayarlamaya harcayacağınız eforu büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda ısıların yükselmemesi demek bitkilerinizin daha az terlemesi ve daha az suya ihtiyaç duymaları demektir. Bu da su israfını önleyecek başka bir avantaj. 

Soru 4: LED lambalar ile diğer bitki yetiştirme lambaları arasındaki farklar nelerdir?

LED lambalar ile diğer bitki yetiştirme lambaları arasındaki farklar nelerdir?

LED lambaları daha verimlidir, yüksek kalite ışık saçar ve daha az ısı üretirler. LED lambaları kullanmak istemiyorsanız üç seçeneğiniz var: floresanlar, akkor lambalar ve HID lambaları. Bütün bu lambaların birbiri özelinde avantajları ve dezavantajları bulunuyor ancak LED lambaları neredeyse her kategoride rakiplerine fark atıyor. Aşağıda bu üç seçeneğin özelliklerini sizler için özetledik: 

- Floresan lambalar ortalama düzeyde enerji tasarrufu sağlar ve ampulleri/tüpleri (sadece kısa vade için) LED’lere göre daha ucuzdur. Ancak LED lambalardan farklı olarak küçük de olsa bir ısı üretimine sebep olurlar, bu da bitkilerinizin yanmasına ve maliyetlerin artmasına yol açabilir. LED lambalar çok daha geniş skalada renkler içerir ve bitkilerin gelişimine maksimum düzeyde katkı sağlar, floresan lambalar ise mavi ve kırmızı ışıkla sınırlı kalmaktadır. 

- Akkor lambalar en ucuz seçenektir lakin yüksek derecede ısı üretirler ve enerjiyi hiç verimli kullanamazlar. Hal böyle olunca akkor lambalardan hem bitkileriniz hem de cüzdanınız zarar görecektir. Renk konusunda da akkor lambalar geridedir. Akkor lambalar sadece kırmızı renk ışık yayarlar fakat bitkiler gelişmek için hem kırmızı hem de mavi ışığa ihtiyaç duyarlar. 

- HID lambaları çoğunlukla seralarda ve ticari amaç güden kuruluşlarda kullanılır. Bu lambaların ömrü çok uzun olsa da muazzam derecede ısı üretirler, bu sebeple de kapalı alan kullanımı için uygun değildirler. Aynı

zamanda bitkiler yanmasın diye bir ton ayrı cihazla birlikte kullanılmaları gerekir, bu da onları pratik bir seçenek olmaktan çıkarır. 

Soru 5: LED bitki yetiştirme lambalarının hiç dezavantajı yok mu?

LED bitki yetiştirme lambalarının hiç dezavantajı yok mu?

1) Kısa vadede maliyeti diğer bitki yetiştirme lambalarına göre daha fazladır. 

LED bitki yetiştirme lambaları eskiye göre ucuzlamış olsa da kısa vadedeki maliyetleri hala diğer alternatiflerine göre, akkor ve floresanlar, daha fazladır. Lakin yukarıda dediğimiz gibi, kısa vadede maliyeti düşük olan akkor lambalar uzun vadede size daha fazla ücret çıkaracaktır. 

2) Bazı LED modelleri diğer lambalara göre oldukça ağırdır. 

Bazı LED modelleri, özellikle de büyük olanları, tasarlandıkları biçimden dolayı çok ağırlardır. Bu fazla ağırlık onları ev ortamına adapte etmenizi veya bir yerden bir yere taşımanızı zorlaştırabilir. LED lambaları koyabileceğiniz pozisyonların sınırlı olması bitkilerinizin ışık alma oranını da etkileyebilir ancak bu söylediklerimiz tamamıyla ilgili cihazların boyutuna ve biçimine bağlıdır.

Soru 6: LED lambalarından saçılan farklı renk ışıklar bitkinin yetişme sürecine ne gibi katkılar sağlar?

 LED lambalarından saçılan farklı renk ışıklar bitkinin yetişme sürecine ne gibi katkılar sağlar?

LED lambalar Güneş’ten gelen ışık spektrumunu çok iyi taklit edebilirler. Bitkiler en iyi Güneş ışığında gelişir. Günışığı geniş bir renk skalası ihtiva eder: kırmızı, mavi, mor, sarı ve yeşil. LED lambaları yaydığı ışıkla bütün bu renkleri bitkilerinize ulaştırır, diğer lambaların ışığı ise belirli renklerle sınırlıdır.  Bitkiler için en mühim renkler beyaz, kırmızı ve mavidir. Genel olarak bitkiler beyaz ışıkta büyürler ancak gerçek anlamda gelişmeleri için kırmızı ve mavi ışığa maruz kalmaları gerekir. Kırmızı ışık çimlenme, çiçek açma ve meyve üretimi için önemlidir. Mavi ışık ise bitkinin köküne, gövdesine ve yapraklarına dayanıklılık sağlar.  Elbette diğer renkler de bitki için hayati önem taşır. Mor ışık gelişim hızını bir anda zirveye çıkarabilir, hatta bazı bitki ürünlerinin tadını ve aromasını bile güzelleştirebilir. Sarı ve yeşil renk ışıklar da fotosenteze katkıda bulunurlar. (Yine de bu renklerin kırmızı ve mavi ışık kadar katkı sağlamadığını not etmek gerekir.) 

 

Soru 7: Bitkilerinizden maksimum verimi almak için LED lambalarınızı nasıl kullanmalısınız?

Bitkilerinizden maksimum verimi almak için LED lambalarınızı nasıl kullanmalısınız?

Öncelikle LED lambalar ve bitkileriniz arasına belirli bir mesafe koyun ve o mesafeyi gelişim boyunca koruyun. 

LED ışığı çok parlaktır ve bitkilerinizin ışığa göre nerede durduğunu iyi kontrol etmezseniz bu parlaklık bitkilere zarar verebilir. Mesafelerin uygunluğu bitkinin boyutuna, yaşına ve cinsine göre değişiklik gösterir. Aşağıdaki yönergeleri okuyarak uygun mesafenin sizin için ne olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz: 

 • Fideler için 10-15 cm bir mesafe yeterli olacaktır. Bitkiler yukarı doğru büyüdükçe LED’lerinizin de konumlarını yükseltmeyi unutmayın. Hidroponik marul ve nebatat: 15 - 30 cm 
 • Süs bitkileri: 30 - 60 cm 
 • Çiçekli bitkiler: 15-30 cm

 

  Yorum yapın

  Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.