LED Bitki Yetiştirme Lamba Türleri Karşılaştırma SMD COB Power LED

LED Bitki Yetiştirme Lamba Türleri Karşılaştırma SMD COB Power LED

Bitki yetiştirme konusunda önceden HPS mi LED mi tartışması vardı.

HPS kullandığında MH'de kullanacaksın. Balast, reflektör ve fatura derken zaten LED alabiliyor onu da belirtmekte fayda var.

LED çok daha verimli ve uzun ömürlü. Bitki yetiştirme için en önemlisi istenilen dalga boylarında ışık vermesi. Böylece bitkinin ihtiyacına göre ışık kaynağını optimize etmek daha kolaylaştı.

Şimdi ise LED'lerin kendi aralarında karşılaştırma zamanı.

 

Power LED Bitki Yetiştirme Lambası

İlk kullanılan LED türü diyebiliriz. Genellikle tanesi 1-3 watt gücündedir. 5000 Kelvin ve üstü watt başına 100 lumen(lm) parlaklık sağlar. Bu da HPS ile eşdeğerdir. Eski tipi aşağıdaki gibi görünür. Bir çok global markanın kullandığı bir tür.

power led bitki yetiştirme lambası

Yeni tip Power LED Çok Daha Güçlü

OP-150 serisi bitki yetiştirme lambasında kullandığımız tür. Son nesil Power LED. Performansı inanılmaz yüksek. Eğer bitmeden bir tane edinebildiyseniz ne demek istediğimi çok iyi biliyorsunuz.

 

SMD LED ile Bitki Yetiştirme

Performansı çok daha yüksek uzun ömürlü ve kaliteli ışık kaynağı. Eğer doğru marka seçilirse tabii. HPS ve Power LED ile aynı verimliliğe sahip LED'lerden uzak durmalı. Aydınlatma değil bitki yetiştirmeye özel üretilen LED modellerini tercih etmeli.

Örneğin BGS serisi bitki yetiştirme lambalarımız. Dünya'nın en uzun kullanım ömrü ve garanti süresini sunan Nichia'nın özel Horticultural serisi LED kullanıldı.

bgs300 full spectrum led bitki yetiştirme lambası

 

COB LED 

Küçücük bir alana sıkıştırılmış onlarca LED. Chip On Board. Birde DOB var. Driver On Board. Ekonomik ve pratik çözümler. Performansları düşük. En kalitelisi watt başına 90 lümen verdiğini iddia ediyor. PPF değerlerine değinmeye gerek dahi yok. Günü kurtarır. Cree gibi daha verimli ve kaliteli markaların üretimleri var. Fakat fiyatları nedeniyle SMD veya yeni nesil Power LED'in yerini alması çok zor.

 

Full Spectrum COB LED ile Bitki Yetiştirme yazımızı okumak için buraya tıklayın.

HPS ve LED karşılaştırması için buraya tıklayın.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.